Spojené štáty európske - postdemokratické

Autor: Michal Kunik | 22.6.2012 o 15:34 | (upravené 22.6.2012 o 15:55) Karma článku: 8,88 | Prečítané:  950x

Pred pár dňami som na internete narazil na článok: „Desať krajín Únie navrhuje Spojené štáty európske podľa vzoru USA“. Hovorím si, do pekla to kam sme sa už dostali ? Ako by toho nebolo málo, Európska Únia bojuje z Gréckou krízou, snaží sa zubami nechtami, stoj čo stoj udržať €uro v Grécku.

Európske trápenieEurópske trápenieInternet

Ministri zahraničných vecí krajín Belgicka, Dánska, Talianska, Luxemburska, Holandska, Rakúska, Poľska, Portugalska a Španielska sa stretávajú „neformálne“ už od jari tohto roku a rokujú o prípadnom novom zriadení EÚ. Samozrejme, iniciatíva pochádza z nemeckej dielne. Našťastie Slovensko zatiaľ medzi nimi nie je.

Malo by sa jednať o dvojkomorový parlament, kde by sa priamo volil aj prezident EÚ. Pričom v druhej komore by boli zástupcovia členských štátov. Samozrejme pre všetky krajiny by bolo spoločné ministerstvo financií. Spolkový štát podľa vzoru nášho veľkého amerického brata USA. Spoločná európska armáda, zmena trvalého eurovalu na Európsky menový fond, spoločné kreslo v medzinárodných organizáciách, to všetko pod zámienkou zrýchlenia a zefektívnenia rozhodovania v EÚ. Samozrejme už druhou stranou mince je, že takéto zriadenie by automaticky znamenalo stratu moci šéfov národných parlamentov a vlád, strata veľkej časti suverenity Slovenska v prospech EÚ. O samostatnosti by sa tiež dalo ťažko hovoriť keďže by nám šéfoval niekto z Bruselu. Ruku na srdce, naozaj chceme byť súčasťou takéhoto monster štátu ? Naozaj by sa nám páčilo, mať centralistickú vládu, ktorá by nás riadila z Bruselu ? Priznám sa, že moc sa z touto myšlienkou nestotožňujem.

Áno, vznik Spojených štátov európskych je zatiaľ len utópia a je to len ranná myšlienka, ale postupné presúvanie kompetencií v EÚ už nastalo. Každý členský štát EÚ musí svoj schválený štátny rozpočet ešte poslať na súhlas a odobrenie od EÚ. Právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie, majú prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky. Európsky parlament má 785 poslancov, z toho je 14 euro poslancov zo Slovenska, potom aká je pravdepodobnosť, že Slovensko v Európskom parlamente presadí svoje záujmy, keď pre porovnanie Nemecko má v Európskom parlamente 99 svojich poslancov. Mimochodom tomuto parlamentu šéfuje Martin Schulz, človek ktorý nemá ani maturitu. Ako je možné, že aj napriek prísnym normám EÚ sa k nám z Poľska aj naďalej dovážajú nekvalitné  potraviny ? Moc sa mi ani nepáčia nariadenia z EÚ, ktoré poľnohospodárom nariaďujú, čo a v akom množstve pestovať. Slovensko býva často kritizované za postavenie, segregáciu a diskrimináciu Rómov v spoločnosti, ale boli sa niekedy politici z Európskeho parlamentu pozrieť v rómskych osadách ako to tam vyzerá ?

Mimochodom, práve dnes naši poslanci schválili trvalý euroval a zo Slovenska v najbližších dňoch odíde 660 miliónov eur, ale to už je na inú tému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odhalila kauzu slovenského predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala momentálne najznámejšia slovenská whistleblowerka, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bude padať ďalej

V Prešove bude Smer v najhoršej kondícii.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.


Už ste čítali?