S pánom bohom „Otec národa“ – Vladimír Mečiar

Autor: Michal Kunik | 19.3.2012 o 21:46 | (upravené 19.3.2012 o 22:00) Karma článku: 9,66 | Prečítané:  2212x

Vladko, Boxer, LenOn, Mufti - aj to boli prezývky Vladimíra Mečiara. Toto je moje malé nahliadnutie za mužom, počas ktorého vlád sa na Slovensko pozývali také osobnosti ako Claudia Schiffer a Gérard Depardieu a zároveň na uliciach vybuchovali autá.

S pánom bohom, idem od VásS pánom bohom, idem od VásInternet

 

Myslím si, že Voľby 2012 (nech dopadli ako dopadli) boli definitívnym zánikom pre HZDS. Síce sa s nami Vladimír Mečiar lúčil už niekoľkokrát, ale tento raz to vyzerá tak, že odišiel do politického dôchodku definitívne. Svedčí o tom aj fakt, že megatransparent s obrovskou podobizňou Mečiara umiestnený na sídle HZDS bol odstránený . Pre takú charizmatickú osobnosť, akou bol Mečiar, musel byť prepad z 34,96% (vo voľbách 1994) na 0,93% (voľby 2012) smutným koncom a dvojciferné čísla sú už len jeho zbožným prianím. Možno povedať, že svoju éru má už dávno za sebou a jeho skrytý volič mu tento krát nepomohol. Asi mu „babky demokratky“ prestali veriť. Pre mňa osobne sú pamätné zábery z Bratislavskej haly na Pasienkoch, kde malo HZDS svoje predvolebné mítingy. Bolo to také smiešne až gýčové, vidieť babky a vôbec celé davy ľudí ako s úsmevom na perách a potleskom vítajú Mečiara a s obrovským zanietením počúvajú jeho klamstvá a sľuby. Ja som si užil až-až, babka ma pravidelne zásobovala  tričkami, pexesom a farbičkami s logom HZDS.

„Ešte raz sa ma to opýtaš, takú ti j..., že sa nespamätáš.“ (Reakcia na otázku reportéra TV JOJ Ľuboslava Choluja, odkiaľ zobral peniaze na vilu Elektra.)

 

Na vrchole moci bol v 90. rokoch, keď vo voľbách v 1994 získal 34,96% hlasov. Pri prvej schôdzi parlamentu po voľbách prišla opozícia o akýkoľvek vplyv na chod štátu. Jediný, kto kládol odpor, bol prezident Michal Kováč, jeho syn bol následne unesený do Rakúska, ďalej už vieme ako to prebiehalo, vražda policajta Róberta Remiáša, korunného svedka únosu (zahynul pri výbuchu auta). Dodnes nebol nikto potrestaný a Mečiar vydal „legendárne“ amnestie pre tento prípad. Spomínané amnestie vzbudzujú v parlamente rozruch aj dnes, vďaka KDH, ktoré je už dlhšiu dobu za ich zrušenie.

Tú moc a silu, akou dokázal získať na svoju stranu masy ľudí, mu dnes určite závidia mnohí politici. Minulý rok v krajinách V4 zisťovali, za ktoré osobnosti sa ľudia najviac hanbia. Správne, Vladimír Mečiar sa umiestnil spomedzi Slovákov na prvom mieste a za ním nasledovali Jozef Tiso a Ján Slota. Tu si treba položiť otázku, prečo sa spoluzakladateľ Slovenskej republiky a zároveň premiér umiestnil v rebríčku osobností, za ktoré sa Slováci hanbia, na prvom mieste ? Môže za to jeho spôsob vládnutia ? Divoká privatizácia ? Kauza okolo únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. do Rakúska ? Alebo iba Slováci nepochopili jeho dobré úmysly ? Už iná vec je, že počas jeho vlády bolo Slovensko v medzinárodnej izolácii a boli nám odopreté rokovania o vstupe do NATO a EU. Vladimírovi Mečiarovi musím priznať status legendy. Dokázal na Slovensku vyhrať štyrikrát voľby so stranou HZDS, pravda, z toho dvakrát bol v opozícii. Dokázal manipulovať s ľuďmi a vyťažiť z každej situácie vo svoj prospech.

„Rozhodol ten, kto je oprávnený rozhodnúť. Ostatní ste gágaji, táraji a pre mňa prďúsi.“ Vyjadrenie pána Mečiara v parlamente k záverom vyšetrovania smrti Roberta Remiáša pri rozprave o jednom z návrhov na zrušenie "Mečiarových amnestií")

 

V roku 1998 vyhlasoval, že odchádza z politiky a jeho jediným majetkom je starý Opel Corza a jeden byt. Aké šokujúce muselo byť zistenie pre jeho voličov, keď média prišli na to, že vlastní Vilu Elektra. Jej rekonštrukcia stála údajne 40 miliónov vtedajších korún. Odpoveď na otázku, kde na to vzal a čo všetko bolo za tým, sme sa nedozvedeli dodnes. Spomínam si na zábery zo zásahu kukláčov v jeho Vile Elektra na zelený štvrtok v roku 2000 a ako víťazoslávne zamával svojím voličom v sprievode kukláčov. Poslednýkrát bol členom vlády po voľbách v roku 2006. Ale v tejto vláde už nešéfoval. Hlavným dirigentom bol Róbert Fico a Mečiarovu HZDS potreboval pri utvorení novej vlády spolu so SNS.

Mečiar sa v straníckej centrále neukázal ani počas volebnej noci, zrejme tušil výsledok volieb. Pred pár dnami som mal možnosť zúčastniť sa jeho prednášky o histórii Slovenska. Priznám sa, ako človek urobil na mňa obrovský dojem, ale akonáhle sa prednáška začala uberať smerom od Novembra 1989 po súčasnosť, prestal som vnímať, čo je pravda a čo je „pritiahnuté za vlasy“. Určite mu patria mnohé zásluhy pri zakladaní Slovenskej republiky, ale každého politika treba hodnotiť kladne aj záporne. Myslím, že u Mečiara prevažuje viac tých záporných činov ako kladných.

Koniec koncov, božie mlyny melú pomaly, ale isto...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odhalila kauzu slovenského predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala momentálne najznámejšia slovenská whistleblowerka, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bude padať ďalej

V Prešove bude Smer v najhoršej kondícii.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.


Už ste čítali?